Výběr obrouček podle stávajících brýlí

V případě, že již vlastníte nějaké dioptrické brýle, bude pro Vás výběr nových obrouček snazší. Pokud máte starší brýle, které Vám vyhovují a perfektně sedí, podívejte se na jejich stranici z vnitřní strany.

Tam najdete tři čísla:

první číslo (např. 49) popisuje šířku očnice, druhé číslo (např. 17) charakterizuje šířku nosníku a třetí číslo (např. 135) je délkou stranic. 

Rozměry obruby

Tato čísla představují rozměry Vašich současných brýlových obrub. Pokud jsou údaje na stranici již nečitelné, vezměte pravítko a brýle změřte. Pro komfortnější volbu Vašich nových obrub jsou u jednotlivých brýlí uvedeny rozměry celé obruby a výška očnice. Chcete-li, aby Vám i nové brýle stejně dobře seděly jako Vaše stávající, zadejte do vyhledávání čísla uvedené na stranici a dle zadaných parametrů si vyberte novou obrubu. Rozměry nových brýlí nemusí být úplně stejné jako stávajících, čím menší však bude odchylka tím větší pravděpodobnost, že Vám brýle dobře sednou.

Několik rad při výběru brýlových obrub

Pokud si vybíráte obrubu, pamatujte především na tvar Vašeho obličeje.

Oválný tvar obličeje

Oválný tvar obličeje - pro tento tvar obličeje, který se vyznačuje zakulacenou bradou, výraznými lícními kostmi a jemným čelem, jsou vhodné téměř jakékoliv obruby. Pro zvýraznění tváře budou vhodnou volbou obroučky hranaté, pro nenápadný vzhled budou ideální obroučky oblé.

Kulatý tvar obličeje

Kulatý tvar obličeje – v tomto případě je vhodné zaměřit se na obroučky hranaté s podélnými skly, které potlačí dojem kulatosti obličeje a protáhnou jej. Obroučky by měly být výraznější, při výběru je možné experimentovat s barevností brýlí, avšak tmavší nebo černé obroučky nejvíce zeštíhlí tvar obličeje.

Protáhlý tvar obličeje

Protáhlý tvar obličeje – u tohoto tvaru obličeje je důležité opticky zkrátit protáhlý vzhled a to tak, že zdůrazníme nejširší část obličeje. Nejvhodnější je lehce zakulacený tvar obrub s nízko umístěnými postranicemi, aby horizontální linie obrouček byla ve středu výšky obličeje.

Trojúhelníkový tvar obličeje

Trojúhelníkový tvar obličeje – pro tento tvar obličeje je charakteristické široké čelo a úzká spodní část s drobnými ústy. Vhodnou volbou budou decentní obroučky se zaoblenou dolní části nebo kulatý či oválný tvar obrouček. Brýle by neměly být umístěné příliš vysoko. Pro tento typ obličeje se hodí také poloobroučky nebo bezobroučkové brýle.

Čtvercový tvar obličeje

Čtvercový tvar obličeje - tento tvar obličeje je typický širokým čelem, vystouplými lícními kostmi a čtvercovým tvarem čelistí. Oválná podélná obruba zlehčí geometrické linie obličeje a prodlouží jej. Velmi vhodné jsou také bezobroučkové brýle.

V případě, že potřebujete s výběrem brýlí poradit, neváhejte se, prosím, na nás obrátit. Rádi Vám s výběrem brýlí pomůžeme.